DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.192,210,42%
BITCOIN 5483071,27%
Hatay

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

REYHANLI BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

REYHANLI BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

ABONE OL
Nisan 5, 2021 17:00
REYHANLI BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDULAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ad826x90

AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi Hatay çiftçisinin can damarları olacak tünellerde incelemelerde bulundu. DSİ Adana Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Hatay AK Parti il başkanı Adem Yeşildal, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik ile Karasu Nehri’nden alınan yıllık 239 milyon m³ suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak ve böylece Reyhanlı Barajı’na saniyede 50 metreküp suyun derivasyonunu sağlayacak olan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaatında incelemelerde bulundular.

KARASU TÜNELİ HIZLA İLERLİYOR

T1 tünelini yerinde inceleyen Milletvekilleri Yayman ve Şanverdi proje hakkında DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta’dan aldığı bilgiler doğrultusunda, Hatay için hayati öneme sahip projeyi yakından takip ettiklerini bildirdi ve şunları aktardılar: “Reyhanlı Barajı rezervuarın da depolanacak su ile beraber, Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde; 478 bin 210 dekarı cazibeli, 106 bin 430 dekarı pompajla olmak üzere, toplamda 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir. Sulama yanı sıra taşkın faydası da olan Reyhanlı Barajı, 200.000 dekar alanı taşkından koruyacaktır. Ülke ekonomisine yıllık 451 300 000 TL tarımsal gelir artışı ve yaklaşık 52 600 kişiye ilave istihdam sağlayacaktır.”

Milletvekili Yayman, açıklamaları sırasında, bu projenin ana su kaynağını oluşturan Reyhanlı Barajı’nın 3 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı canlı bağlantı ile açıldığını da hatırlattı ve şu bilgiyi verdi:“Reyhanlı Barajımızın ana su kaynağı, Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1.Kısım (Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı) inşaatıdır. Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı yapımı inşaatı, Karasu Nehri üzerine kurulacak olan regülatör yapısı ve 36 km iletim kanalı vasıtasıyla, Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynağını oluşturmaktadır. Reyhanlı Barajı’nda suyun depolanması ve taşkınların önlenmesi adına, Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı büyük önem arz etmektedir.”

DSİ Bölge Müdürü Balta’nın açıklamaları

Proje ile ilgili olarak, DSİ Adana Bölge Müdürü M.Akif Balta ise şu hususların altını çizdi:“Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’yla, yıllık 239 hm3 suyun Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılması sağlanacak, kış aylarında gelen taşkın suları da kontrollü bir şekilde derive edilerek, Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacaktır. Böylece, yıllık 239 hm3 suyun Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılması ve depolanan su ile Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir. Yapımı tamamlanarak hizmete alınan Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile birlikte, Amik Ovası’nda 200.000 dekar arazinin taşkından korunması da sağlanacaktır.”‘dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.